sjal eller tørklæde med frynser

Strikket sjal/tørklæde med hæklede frynser

Trekantet, retstrikket med hæklede frynser, der har facon som trekløvere. 

Farve: Dyb turkisblå. Omkring sjalet er der hæklet en kant med lys blå og efterfølgende frynser startende i det ene øvre hjørne i farverne mørkeblå, søgrøn, mørk limegrøn og igen mørkeblå.Selve sjalet er lavet af angora-merino (75% merino og 25 % angora. Det er meget blødt. Fynserne af af et garn af 50% uld og 50% bomuld. 

Mål: Overkant: 170 cm, mål fra overkant og til spidsen af trekanten: 80 cm. (målene er taget uden frynserne) Frynserne er ca. 6 cm lange. 

Vask: 30 graders håndvask og liggetørring

Vægt: Ca. 140 gram.

Billigste forsendelse er således som brev (uden forsikring og med op til 5 hverdages leveringstid) for kr. 48.

 

 

Pris: 
DKK 250,00
Handmade by Hannah

Jeg hedder Hannah og det er mig, der laver tingene her.
Jeg slapper af og bliver glad af at lave forskelligt håndarbejde.

Kontakt butikken

Når du sender denne blanket som Købsordre bekræfter du, at du vil købe denne vare. Du får straks en ordrebekræftelse med anvisning om, hvordan du kan betale. Når betalingen er sket, meddeler vi fra butikken, hvornår forsendelsen kan afgå.